גמילה מסמים בבית | מיי גרופ

דוסה סם

דוסה

דוסה – הדוסה (טוסיבי) מורכבת ממספר רב של סמים , סיכודאליים, ממריצים, הזייתים ועוד. 2 C -B על פי רוב מדובר בתרכובת של כ-12 סוגיים סמים שמעורבבים עם אבקה ורודה שמאפיינת כיום את הסם ומבדילה אותו מסמים אחרים. בשנים האחרונות דוסה נכנס חזק מאוד לשוק הבילויים והפך להיות חלק בלתי נפרד מהם. מקורו של הדוסה בדרום אמריקה, ולרוב הוא מיוצר בבוליביה וקולומביה. הדוסה הוא ממשפחת Stimulant ממריצים/מעוררים UPER  ומשולבים בו גם סמים מדכאים כגון קאטמין ועוד. על פי ההערכות, גרם דוסה עולה כיום בין 1,500 ל-2,000 שקלי, הדוסה מזמן כבש את הבמה הישראלית במועדונים ומסיבות, כיום משתמשים בו לצורכי בילוי והשגת סטלה. הדוסה נותן תחושת אופורייה והתעלות וגורמת לאדם לחוש שהוא בלתי מנוצח והוא בעננים וככזה הוא מאוד ממכר הדוסה גורם לאנשים לעוף לגבהים גבוההים אך הנחיתה כואבת מאוד ואז רצים להביא עוד.

אנשים שמתמכרים לדוסה זה לא במקרה אלה בגלל ההרגשה שסם זה מעניק למשתמש. השאליה שאני כל יכול ממכרת מאוד ומערפלת את החושים בקרב המכור ונדמה לו שזה לא יגמר לעולם אך טבעה של ההתמכרות היא טובענית ודורסנית ולבסוף היא מכניעה את כולם עוד לא פגשנו באדם שניצח את הדוסה ולמד להשתמש בזה בשליטה מבוקרת. השימוש בדוסה מסוכן מאוד ועלול להביא להפרעות בקצב הלב, התקף לב ואף דם לב ומוות. כמו כן ישנם תופעות אחרות שיכולות להופיע בקרב נוטלי הדוסה,עליה בלחץ דם מסכנת חיים ועוד. מכורים לדוסה יגיעו לטיפול רק אחרי שאמצעים הכספיים ידללו אחרי שהמשפחה תלחץ עליהם או שהם יסתבכו עם החוק ,אלה בדרך כלל יהיו זרזים לטיפול וגמילה. גמילה מדוסה מורכבת אך אפשרית בתנאי שהמכור מעוניין לקבל עזרה להיגמל מהדוסה. זה לוקח זמן עד שהמכור מגיע למקום הזה ומבקש עזרה.מכורים לדוסה סובלים מהכחשה מאוד גדולה ולא מוכנים להרפות החוויה הכיפית, ניפוץ ההכחשה בנוגע לשימוש בדוסה שלב זה לעיתים לוקח שנים ארוכות.מכורים בדרך כלל מחפשים מזור לסבל ולמצוקה שלהם השימוש בדוסה נותן להם מענה לבעיות ריגשיות כגון, לחץ, חרדה, מתח, דיכאון ועוד. הדוסה גורם לאדם לברוח מעצמו ומהבעיות שלו אך עם הזמן הוא הופך לנטל כבד מנשוא.

השלכות על המשפחה והסביבה

דוסה הוא סם שעולה לא מעט כסף ודורש התעסקות בלהשיג את הכסף,התעסקות להביא את הדוסה,התעסקות להשתמש בדוסה. כל זה דורש המון זמן ואנרגיה מהמכור וכשהוא מקדיש את רוב זמנו לצרוך את הסם, הוא נעדר מהחיים האמיתיים כי הוא בתוך הבועה שעוטפת אותו.המשפחה במקרים כאלו נדחקת הצידה, תשלומים שוטפים לא משולמים כי הכסף הולך לסמים. הדוסה לוקח למכור את כל ממונו את כל רכושו ואת בריאותו. המשפחה היא הראשונה שנפגעת במצבים כאלו. לכן המשפחה צריכה לזהות אם הקרוב שלהם מנוהל על ידי משהו.משפחות רבות פוחדות להתעמת עם עם היקיר לשהם שמה הוא יתעצבן או יכעס, לכן המשפחות צריכות להיות חזקות ולהעמיד את המכור על מקומות ולעמת אותו עם האמת של מה שהם רואים.

הימנעות תביא רק אסון וסבל. אם כל הקושי חייבים להפעיל לחץ על המכור כי אחרת הוא ישאר שנים תקוע איפה שהוא נמצא, למכורים אין את הכח לצאת ממעגל הסמים לבד הם חייבים את הדחיפה מהקרובים. מצד אחד דחיפה ודרישה ומצד שני חיבוק ואמונה כי הוא יכול להשתנות.מכורים יודעים לסחוט את המשפחות שלהם יותר טוב מגובי חובות הם אלופים בסחיטה ריגשית ולייצר דרמות על מנת שהמשפחה לא תנטוש אותם ובכך בעצם ממשיכים להישתמש. המשפחה צריכה להיות חזקה מאוד בעמידה מול המכור כי ינסה בכל דרך אפשרית לסבן אותם ולסובב להם את הראש רק שיוכל להשתמש ולחיות את אורך חייו ההרסניים.גבולות זה הדבר הכי חשוב על מנת לעזור למכור להחלים בלי גבולות השינוי לא יהיה אפשרי.

זיהוי השימוש בדוסה

דוסה הוא סם חמקמק, אנשים שלא מבינים בתסמינים וסימנים לא ידעו לזהות מהר אם האדם שעומד מולם הוא משתמש בדוסה או לא. אך המכור אם הזמן מסגיר את עצמו בהתנהגותו. הוא נעדר ממפגשים משפחתיים,הוא מסתובב הרבה בחוץ, הוא מסתרר ומסתגר הרבה, הוא מוציא כספים ללא אבחנה, עישונים מוקטנים מאוד, הוא משקר בלי סוף ומצדיק את זה בסיפורים ואגדות. זיהוי מוקדם יכול למנוע הרבה נזקים לכן אם עולה חשש הרימו טלפון בלי להסס.

דרכי טיפול וגמילה מדוסה

דוסה לכשעצמו הוא אחד מיני מאות סמים הקיימים בעולם,הטיפול במכור לדוסה הוא מורכב משני שלבים מרכזיים.

  1. גמילה פיסית בליווי רפואי ובעמצאות טיפול תרופתי על מנת להקל על התסמינים.
  2. טיפול רגשי ונפשי (פסיכולוגי) באמצעות קבוצות ושיחות פסיכוטרפוייטיות.
  3. טיפול התנהגותי, שינוי אורך חיים למידה של הרגלי חיים.
  4. השתלבות בהדרגה בחיי קהילה ומשפחה אחרי תהליך טיפולי במסגרת.

יש נטייה לחשוב שהתנקות בלבד מביאה עימה תוצאות, אך לא כך הדבר. להתנקות מדוסה זה רק החלק הראשוני בתהליך. אין ערבוה לניקיון. על מנת להבטיח דרך חיים נקייה וממושכת על המכור לעבור טיפול אינטנסיבי בתוך מסגרת כאשר הוא מנותק מהגירויים החיצוניים וממוקד בהחלמה.

אצלנו תמצאו אוזן קשבת והכוונה מקצועית. נדאג להעביר את הגמילה בצורה דיסקרטית ואישית.

אנחנו כאן בשבילכם לכל שאלה.