גמילה מסמים בבית | מיי גרופ

חוסר אונים

חוסר-אונים

המושג חוסר אונים בתהליכי גמילה מהתמכרויות מתייחס לתחושות ורגשות שחווה המכור. התמודדות עם תלות בחומרים פסיכואקטיבים או תלות בהתנהגויות מזיקות והרסניות היא תלות קשה וכמעט בלתי ניתנת לעצירה באופן עצמאי. המכור לאורך שנים מתמודד עם בעיות רגשיות בצורה לא נכונה ולא נבונה ובכך יוצר מעגל של טעויות נשנות וחוזרות והם אלה שמביאים אותו לתלות בחומרים אשר מייצרים עבורו עוגן שלווה ותרופה מהכאב והסבל שהוא חווה.

חוסר אונים הוא מצב בו המכור לא יכול לעשות כלום בנוגע לעניין בכוחות עצמו , צונאמי שתוקף אותו ומה שנותר למכור הוא רק לעמוד ולקבל את הגל לפנים ,כך נראים חייו של מכור טיפוסי, הוא לא שולט במתרחש הוא רק מובל על ידי הדחפים שלו וההתמכרות שלו. חוסר אונים בנוגע להתמכרות מוגדר כחולשה, תלות, חוסר יכולת להפסיק, ריפיון ידיים כמיהה בלתי מוסברת.

חוסר אונים מחולק לשני חלקים. חוסר אונים שלילי וחיובי, אפרט.

חוסר אונים שלילי = אותו חוסר אונים שהאדם חווה במהלך חייו אל מול ההתמכרות שלו כאשר הוא מנסה להילחם בה ולהפסיק לבד ואינו מצליח. מה שנקרא בשפה הפשוטה "ראש בקיר" "חכמולוג" .

חוסר אונים חיובי = אותה תחושה בה המכור מבין שהוא לא מסוגל יותר להמשיך הלאה, התחושה כי הוא אבוד וחלש, התחושה כי הוא עייף לנסות לצאת בכוחות עצמו. חוסר אונים חיובי הוא כזה שמסוגל לדחוף אדם לשינוי ולצמיחה. אך בכדי להגיע לנקודה הזאת המכור יעבור דרך ארוכה של ניסוי וטעייה , עד שיתפכח .