גמילה מסמים בבית | מיי גרופ

מידע לציבור

מידע-לציבור

לאן לפנות?

מסגרת פרטית או מסגרת ציבורית

בארץ, קיימות מסגרות רבות ומגוונות לטיפול בהתמכרויות, החלוקה בהם מגדרית(גברים נשים) ,גיל, סוג התמכרות ,מיקום ואופי המסגרת.

בתהליכי גמילה ושיקום, קיימים כמה שלבים. הראשון הוא גמילה פיזית המבוצעת באישפוזית מסגרת זו נועדה לתת מענה ראשוני לבעיית השימוש בסים/אלכוהול/הימורים וכו'. באישפוזית בדרך כלל המטופל עובר תהליך התנקות ראשוני המלווה על ידי צוות רפואי מומחה בתחום גמילה מחומרים פסיכואקטיבים משניי מצב רוח ותודעה. וצוות הדרכה אשר מנהל את סדר היום באישפוזית כגון סדר יום ארוחות סדירות מפגשים קבוצתיים ופרטניים. בתהליך זה, המטופל מתרחק מהסביבה הטבעית שלו ומהגירויים שמביאים אותו להשתמש. 

בשלב זה, הוא מתנקה מהשימוש ולומד לאט לאט לתפקד ללא השימוש, החל מלקום בבוקר לסדר את המיטה לאכול בצורה סדירה ובזמנים קבועים מראש, לתפקד כחלק מקבוצת אנשים שעוברים אותו תהליך ראשוני, לומד לדבר על הרגשות שלו ועל הקשיים בתחילת הדרך ,ממש כמו תינוק הלומד ללכת בפעם הראשונה שזקוק להשגחה ותמיכה קבועה סביב השעון.

אישפוזית (ציבורית)מסובסדת על ידי המדינה – בדרך כלל, תהיה יותר נוקשה בגלל אופי האוכלוסייה המגיעה אליה, תנאי המחיה המזון והשירות יהיו בהתאם, כמו כן תנאי קבלה וזמן ההמתנה לכניסה למסגרת יהיו מורכבים יותר בגלל רשימות ההמתנה הארוכות שישנם לאישפוזיות ציבורית. באישפוזית ציבורית דמי השתתפות עבור הגמילה של המטופל ינוע בין 200-1600 ש"ח ואת יתרת התשלום משלימה המדינה(משרד הבריאות). משך הגמילה נע בין 3-6 שבועות. שלב זה הוא ראשוני ממש ואינו מספיק להחלמה וניקיון לאורך זמן. בתום השלב הראשוני המטופל אמור לעבור למסגרת המשך נרחיב על זה בנושא מסגרות המשך.

אישפוזית/מרכז גמילה פרטי – כאן חשוב לתת את הדעת בצורה מעמיקה ויסודית. בארץ קיימות מספר אשפוזיות הפועלות ללא רישוי וללא השגחה מקצועית, תנאי המחייה הטיפול וההשגחה שם שואפים לאפס, במקומות כאלו קורים הרבה מאוד אסונות עקב היעדר השגחה ופיקוח, מקומות אלו מרשים לעצמם לחלק תרופות כאלו או אחרות בין היתר גם נרקוטיים ללא הוראות רופא וללא השגחה. במקומות כאלו, מועסקים אנשים ברבעי משרה חסרי ניסיון וידע בסיסי בטיפול וגמילה אנשים שהתנקו לא מזמן ולא עברו תהליכים משמעותיים עם עצמם והכשרה מקצועית וכל זאת על מנת לחסוך בעלויות השוטפות, מקומות מהסוג הזה יהיו מוכנים לקבל מטופל בכל שעה ובכל מחיר על כן הזול עולה ביוקר. 

כמו כן, ישנם מרכזי גמילה פרטיים שמפוקחים על ידי משרד הבריאות ואכן עומדים בסטנדרטים והדרישות של משרד הבריאות. מקומות אלה יתנו שירות ברמה יותר גבוהה מזו של מקומות ציבוריים החל מתנאי המחייה המזון כמות המטפלים המקצועיים והיקף הצוות הרפואי במרכז. זמינות כניסה למרכז תהיה גבוה יותר בדרך כלל ללא רשימות המתנה ניתן להיכנס מעכשיו לעכשיו במידת הצורך ,כמו כן במסגרת פרטית יש את עניין הדיסקרטיות והאנונימיות מה שאין במסגרת ציבורית מכיוון ששם הסבסוד על ידי המדינה ולכן המטופל נרשם במאגרים של משרד הבריאות (ביטוח לאומי). 

העלות במרכז פרטי איכותי טוב ומקצועי ינוע מ12,000 ש"ח לחודש טיפול ומעלה בהתאם למיקום לרמת המחייה והשירותים הניתנים במסגרת . כל מסגרת מחליטה וקובעת עת עלות הטיפול בהתאם לשיקולים האישיים שלה ובהתאם לסטנדרטים שהיא מציעה. ממש כמו בכל תחום אחר חדר במלון איקס יעלה 300 ש"ח ללילה ובמלון אחר המחיר יהיה 1000 ש"ח ללילה תלוי מה מחפשים ומה רוצים, אך כמו במשפט הידוע "לא כל הנוצץ זהב" גם כאן יתר על המידה גם אינו מועיל ,צריך פרופורציות בכל דבר. 

דבר אחד ברור ניתן לומר בריש גלא לעבור תהליך גמילה ניתן בכל מקום במרכז ציבורי או במרכז פרטי העניין הוא מה מחפשים במה מוכנים להשקיע ויכולת כלכלית לממן מקום פרטי. מה שבטוח יש לבחון מקום לפני שנכנסים אליו לראות שהמקום אכן מקצועי ועובד לפי תקנון של משרד הבריאות.

מסגרות המשך

  • מסגרת משולבת.
  • קהילה טיפולית.
  • הוסטל שיקומי.
  • מרכז יום.
  • תוכנית אמבולטורית מותאמת אישית.
  • טיפול פרטני.
  • קבוצות תמיכה.

מסגרת משולבת

במגזר הפרטי, קיימות מסגרות משולבות ,בהן ניתן לעבור הליך גמילה פיזי ולהישאר למשך תקופה ממושכת 3-6 חודשים לטיפול רגשי ,קוגנטיבי והתנהגותי. בתהליך טיפולי כזה, המטופל עובר תהליכים רגשיים עמוקים לאורך הזמן ובמקביל הוא עבור תהליך של שינויים מחשבתיים והתנהגותיים. שינוי בתפיסה העולם ובצורת החשיבה הישנה ואט אט המטופל אמור לאמץ לעצמו גישה חדשה לחיים והתנהגויות רציונאליות ולא אימפולסיביות כמו בעבר. המטופל חיי בחיי קהילה קטנה שבה הוא חווה תהליכים ומעבד את מה שהוא מרגיש ונותן לזה מקום בקבוצות ושיחות אישיות,על מנת לבנות לעצמו עמוד שידרה חדש וחזק. במהלך השהות, המטופל יוצא ליציאות מדורגות לביתו על מנת לחוות את העולם בחוץ ושב למסגרת ומשתף על החוויה על הקשיים והאתגרים שניתקל בהם בחוץ.

קהילה טיפולית

היא מסגרת סגורה לתקופה של 6-12 חודשים. קהילה טיפולית בדרך כלל תכלול 40 עד 80 מטופלים קבוצה גדולה שחיים ביחד לתקופה ארוכה. לקהילה מגיעים לאחר תהליך ההתנקות הראשוני. הטיפול בקהילה מחולק לשלבים (מתקבלים,שלב א',שלב ב',שלב ג') התקדמות בהתאם לפז"מ ולעשייה אישית ורגשית. בחיי קהילה המטופלים לוקחים אחריות על מה שנעשה בקהילה ,תפקוד הקהילה נשען על העשייה של המטופלים המטופלים חווים ועוברים תפקידים מסויימים על מנת לקחת אחריות כגון – צוות מטבח,צוות גינון,צוות פינת חי וצוות נוספים משתה ממקום למקום. כחלק מתהליך השיקום המטופלים בהתאם לפז"מ ממלאים תפקידים חשובים כגון תפקידי היררכיה מתאם וראשי קבוצה שהם הצינור בין צוות ההדרכה לבין שאר המטופלים, ממש כמו בצבא ולעיתים קשוח יותר. מסגרות כאלו לא מתאימות לכולם, מרבית האוכלוסייה שמגיעה לקהילות הם חלופת מעצר או אוכלוסיית קצה שכבר אין להם דרך אחרת מלבד להיכנס לקהילה לתקופה ממושכת.

הוסטלים שיקומיים

קיימים מספר הוסטלים שיקומיים למכורים נקיים במדינת ישראל רובם מופעלים ומסובסדים על ידי המדינה בצורה ישירה או באמצעות עמותות כאלה או אחרות. מעט מאוד הוסטלים פרטיים אך יש כאלה. מסגרת מסוג הוסטל הינה פתוחה יותר ונשענת על אחריות המטופל, כי הוא יודע לשמור על עצמו ולא להתפתות לשימוש בהוסטל שיקומי הדיירים יוצאים לעבוד והתוכנית הטיפולית מתקיימת בשעות אחר הצהריים.

מסגרת כזאת מתאימה לאנשים שעברו תהליך של מספר חודשים בקהילה טיפולית או במסגרת משולבת.

מרכז יום

מסגרת זו נועדה לאנשים שעברו תהליך התנקות ראשונית(אישפוזית).מסגרת זו מופעלת על ידי צוות הדרכה ומטפלים מקצועיים. מסגרת זו מופעלת בשעות הבוקר 9-16 חמישה ימים בשבוע לתקופה של כ-9 חודשים. מסגרת מסוג זה מצריכה המון אחריות ומחוייבות, לכן מרבית אוכלוסיה שנמצאת במסגרות אלו הם אנשים שנמצאים תחת פיקוח/כפייה של בית משפט או יחידות של קציני מבחן (רווחה). על מנת להתקבל למרכז יום, חייבים להיות נקיים מכל סוגי הסמים ואלכוהול. יש קריטריונים להתקבל למסגרת מהסוג הזה, התנאים משתנים מאזור לאזור. 

ישנם מרכזי יום פרטיים לא הרבה, אנשים מגיעים מרצונם החופשי ללא כל כפייה מצד גורם כלשהו וגם כאן המטופלים נדרשים למחוייבות גדולה על מנת להגיע באופן רצוף ויציב.

מרכז אמבולטורי

הינה מסגרת חיצונית המופעלת בכוחות עצמה או על ידי מרכז גמילה כזה או אחר, מרכז אמבולטורי נותן מענה לאנשים שסיימו טיפול כזה או אחר ומעונייים לקבל תמיכה קבוצתית ופרטנית פעם או פעמיים בשבוע בהתאם למצבם האישי רגשי משפחתי עבודה וכו'. במקרים מסוימים, המסגרת יכולה לקלוט מישהו שאינו יכול מסיבותיו להיכנס למרכז סגור לאורך תקופה ונותנת פתרונות נוספים בתנאי שהמטופל נקי. כל מרכז מתווה את הדרישות והתנאים לקבלה. בדרך כלל מרכזים כאלו הם פרטיים.

טיפול פרטני/אישי

טיפול פרטני וליווי הוא נושא חשוב מומלץ גם לאחר תהליכי גמילה וטיפול להמשיך טיפול פרטי,העולם היום מבין כי מנטורים ותומכים רגשיים זה דבר מועיל עד מאוד.

גם כאן ישנם מספר דרכים לקבל טיפול פרטני. מגזר ציבורי מסובסד על ידי הרווחה במקרים כאלו ניתן לפנות לרווחה במקום המגורים ולבקש להיפגש עם עו"ס ממחלקת התמכרויות. כפי שצויין קודם במקרים אלו, כל מה שנאמר נמצא במאגרי הרווחה.

מגזר פרטי, יש מגוון גדול של מטפלים בכל סוגי ושיטות הטיפול, עו"ס,פסיכולוגים, מטפלים בnlp, מטפלים ב-CBT או DBT יועצי התמכרויות וכו'. חשוב מאוד למצוא את האדם המתאים והמקצועי שאכן מתמחה בתחום ההתמכרויות גמילה ושיקום. על כן, שווה להתייעץ לפי שפונים למישהו כמו בכל תחום. לקחת מטפל טוב מקצועי ומבין זו החלטה חשובה לכן יש לתת את הדעת במי בוחרים. חשוב לדעת "מוצר טוב לא רודף אחרי אנשים " לא כל מי שמופיע ראשון בגוגל/פייסבוק ממון מעיד על איכות, המטפלים הטובים בדרך כלל עסוקים עד מאוד ואין להם הרבה זמן לקמפיינים מפוצצים.

קבוצת תמיכה 

ישנם המון קבוצות תמיכה עצמית כגון A-A,N-A,G-A,O-A,CODA וכו'. קבוצות אלו נועדו לתת תמיכה והזדהות למכורים מחלימים בכל רחבי העולם. קבוצות אלו נושאות את עצמן ולא קשורות לשום גורם כזה או אחר,הן עצמאיות לחלוטין אין בהן דמי חבר וכאלה. כל מי שרוצה להיות נקי ולבוא מוזמן, בקבוצות אלו מקבלים ונותנים כח ותקווה להמשיך בדרך חיים חדשה. כמעט בכל עיר מתקיימים מפגשים מהסוג הזה. ניתן לחפש בגוגל.

מרבית החברים בקבוצות אלו הם אנשים שעברו תהליך גמילה וטיפול במסגרת כלשהי ומשם הופנו לקבוצות אלו בהמשך הדרך. קבוצות תמיכה אינן תחליף למרכז גמילה וטיפול הן חלק מהתמונה הגדולה. מרבית האנשים לא מצליחים להיגמל בכוחות עצמם בבית וזקוקים לסיוע ראשוני על ידי צוותים מנוסים בתחום.

בכל בית חולים יש מיון, מטרתו של המיון כשמו כן הוא,לדעת למיין את הפציינט למחלקה ולרופא המתאים על מנת לחסוך טרטור עוגמת נפש וזמן יקר.

My Group תשמח לעמוד לשירותכם ולתת לכם מענה ויעוץ ……..